כאבי גב אחרי אפידורל
לירן אלידומי

בונה ומקדם אתרים, מתעסק בתחום הדיגיטל כבר מס׳ שנים, אוהב לשחק כדורגל ולטייל בארץ.

כאבי גב אחרי אפידורל על מה לתת את הדגש

כמעט כל אישה שעוברת לידה, תזדקק בשלב כזה או אחר לאפידורל. נדיר מאוד לשמוע על נשים שהצליחו לעבור את הלידה מבלי להשתמש בפתרון הזה. לפיכך עולות כל מיני תהיות לגבי מידת האמינות והבטיחות שלו, דבר שמטריד לא מעט נשים. לכן אם את בקרוב אמורה להיכנס לחדר לידה, מוטב כי תחליטי מראש האם להשתמש באפידורל. תסתכלי על הצדדים החיוביים של האפשרות הזאת אל מול החסרונות השונים שלה. רק כך תוכלי לקבל החלטה שתהיי שלמה איתה.

לא פעם עולה טענה כי השימוש באפידורל מביא לאחר מכן לכאבי גב. אף אישה לא רוצה להתחיל לסבול מכאבי גב לאחר הלידה, בטח כאשר יש לה תינוק קטן לדאוג לו. אז האם הטענה הזאת היא טענה סבירה? במאמר הבא אנו הולכים לדבר על כאבי גב אחרי אפידורל. האם באמת יש סיבה לחשוש או שמדובר על סיפור ללא כל בסיס?

למה נשים מעדיפות להשתמש באפידורל?

עוד לפני שנעסוק בנושא של אפידורל כאבי גב, נצטרך להסביר בקצרה מה זה בכלל. הרי יש נשים רבות ששמעו את המילה הזאת, אך הן אינן מבינות את המשמעות שלה. אפידורל היא סוג של הרדמה מקומית אשר מטרתה להקל באופן משמעותי את כאבי הלידה. כאשר אנו מדברים על כאבי הלידה, הכוונה היא כמובן לצירים שעלולים להיות לא נעימים בלשון המעטה. עבור נשים רבות האפידורל הוא סוג של חבל הצלה, כזה שמאפשר להן לעבור את הלידה ללא כאבים מיוחדים. הסיבה שבגללה האפידורל עלול לגרום לכאבי גב היא המקום שבו הוא מוזרק. הזריקה עצמה מוזרקת באזור עמוד השדרה, ומכאן מגיעה ההנחה כי הוא מביא איתו לכאבי גב. כעת הגיע הזמן לעסוק בשאלה האם אפידורל באמת מביא איתו לכאבי גב עבור נשים שונות.

האם אפידורל גורם לכאבי גב?

חשוב להדגיש כי למרות שאפידורל זוהי זריקה מוכרת כבר עשרות שנים, אין הוכחה חד משמעית כי היא גורמת לכאבי גב. לכן כל טענה שנטענת בנושא היא סוג של השערה, כזאת המתבססת על סיפורים של נשים שונות. אך אפשר לראות לא מעט נשים המתלוננות על כאבי גב אחרי אפידורל. חוקרים שונים ערכו לא מעט מחקרים בנושא הזה כאשר הם בדקו נשים שונות. נשים שעברו זריקת אפידורל במהלך הלידה ונשים שלא קיבלו זריקת אפידורל במהלך הלידה. כל זאת על מנת להבין האם באמת ישנו סיכון ממשי לכאבי גב לאחר קבלת הזריקה הספציפית הזאת.

כאבי גב עלולים להופיע כבר בהיריון

זה נכון שזריקת אפידורל עלולה להביא איתה לכאבי גב בגלל האזור שבו היא מוזרקת. אך צריך לזכור כי אצל נשים שונות כאבי הגב עלולים להופיע כבר מההיריון עצמו. ההיריון שמביא איתו לשינויים מרחיקי לכת בגוף האישה, מביא איתו גם כאבי גב. לכן נשים שמספרות כי הן סובלות מכאבי גב בהריון, לא בהכרח יכולות להוכיח כי זה בגלל זריקת האפידורל. בגלל שכאבי הגב עלולים להופיע לכל אורך שלבי ההיריון, קשה מאוד לשים את האצבע על הסיבה להופעתם. אפידורל כאבי גב זה בהחלט עניין שלא צריך להתעלם ממנו. אך עדיין צריך לקחת בחשבון כי יש עוד גורמים שיכולים להביא לכאבי גב בדרגות חומרה שונות. כך שאל תורידו מהפרק את כל האפשרויות האחרות שחייבות להימצא על השולחן.

האם ניתן להימנע מכאבי גב אחרי אפידורל?

כל אישה שרוצה זריקת אפידורל, תרצה כמובן לנסות למנוע את כאבי הגב. אך למען האמת לאישה עצמה שנמצאת בעיצומה של לידה, לא יהיה ממש מה לעשות. היא תצטרך לקוות כי הרופא שמגיע לבצע את ההרדמה יעשה זאת במקצועיות. כל עוד הזריקה תתבצע באזור הנכון, היא לא אמורה להביא איתה לכאבי גב מיוחדים. מהסיבה הזאת אנו מציעים לך לבצע את הלידה עצמה בבית חולים שאת יכולה לסמוך עליו. כזה ששמעת עליו דברים טובים מנשים שעברו בו לידות עם אפידורל. כמו שאמרנו אין הוכחה לקשר ישיר בין אפידורל כאבי גב.

תוך כמה זמן אמורים לחלוף הכאבים?

רוב הנשים מספרות כי כאבי הגב המופיעים לאחר זריקת אפידורל הם כאבים חולפים. המשמעות היא שהכאבים הללו לא נשארים לכל החיים, ולא אמורים ללוות את האישה לצמיתות. אך צריך להבין כי כל מקרה לגופו, וכל סיטואציה תהיה שונה מהסיטואציות האחרות. יש נשים שמספרות כי כמה שבועות לאחר הלידה הן כבר לא הרגישו את כאבי הגב. אחרות מספרות כי כאבי הגב ליוו אותן למשך מספר חודשים לא מבוטלים. כך שצריך להבין כי אף אחת לא יכולה לקחת השערות מסיפורים של נשים אחרות. הרי כל זריקת אפידורל מתבצעת על ידי מרדים אחר בבית חולים שונה. כמו שאמרנו מספיקה סטייה אחת קטנה על מנת להפוך את הקערה על פיה.

איך מתמודדים עם כאבי גב אפידורל?

לא צריך להיות אורתופד מוסמך על מנת להבין כיצד להתמודד על כאבי גב אחרי אפידורל. הפתרון הכי טוב על מנת להשיג הקלה זמנית זה לקחת משככי כאבים. לרוב משככי כאבים אמורים להביא להקלה משמעותית למשך מספר שעות. אך כמובן שאי אפשר להתבסס על שימוש במשככי כאבים לבד. המלצה נוספת היא לבצע טיפולים אורתופדיים על מנת לראות הקלה לאורך זמן. הכי חשוב מנקודת מבטך זה שתהיה לך התייעצות רציפה עם הרופא. רופא שיסביר לך בדיוק מה נכון לעשות בכל נקודת זמן. הרי בסוף השאיפה היא שתוכלי לחזור לשגרת חיים רגילה, ולטפל בתינוק או בתינוקת החדשים. כאבי גב עלולים להגביל אותך מאוד כל עוד הם חריפים וחמורים.

כאבי גב לאחר לידה הם שכיחים מאוד

בהזדמנות הזאת חשוב לציין כי את ממש לא לבד. ביחד איתך יש עוד לא מעט נשים אחרות שעברו לידה, וגם הן סובלות מכאבי גב. זה יכול להיות כאבי גב רגילים ופשוטים או כאבי גב חזקים ולא נעימים. כך שתיקחי בחשבון כי את לא צריכה להרגיש חריגה בהקשר הזה. כאבי גב לאחר לידה הם מאוד שכיחים, כך שלא תמיד צריך להגיד כאבי גב אחרי אפידורל. כל רופא שתספרי לו על הכאבים יבין מיד על מה מדובר, והוא יסייע לך להתמודד עם המצב. כך שזה בהחלט אמור לעודד אותך, ולאפשר לך לדעת כי יש מה לעשות בנידון.

האם כדאי לקחת זריקת אפידורל?

אף אחד לא יכול להגיד לך האם לקחת זריקת אפידורל, הרי מדובר על בחירה שלך. יש נשים שמחליטות מראש שלא לקחת את הזריקה בגלל שהן רוצות לחוות את הלידה באופן טבעי. אחרות מעדיפות להימנע מההקשר של אפידורל כאבי גב. נשים אחרות סבורות כי הן אינן יצליחו לעמוד בכאבי הלידה, ולכן הן מעדיפות להסתכן. ההמלצה היא לקחת אפידורל כל עוד את מרגישה בנוח עם זה. הכי חשוב הוא שתזכרי כי בקרוב מאוד את הופכת להיות אמא, וזה לגמרי שווה את זה. מה שיקרה אחרי הלידה זה כבר סיפור אחר, וגם איתו את יכולה להתמודד בצורה אפקטיבית.

מה עברנו בכתבה זו
מאמרים נוספים