חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כאבי גב אחרי לידה: איך לטפל וממה זה נובע?

הלידה היא ללא ספק אחד מרגעי השיא בחייה של כל אישה. כל לידה נצרבת בזיכרונה של האישה בזכות התינוק או התינוקת שהגיחו לאוויר העולם. אך בו בזמן אי אפשר שלא להתייחס לתופעות השונות שעלולות להגיע לאחר הלידה. יש לא מעט תופעות שנשארות עם האישה לאחר הלידה, אחת מהן היא כמובן כאבי גב אחרי לידה.

כאבי גב לאחר לידה זוהי תופעה יחסית שכיחה, ולא מעט נשים סובלות ממנה. יש כאלה שמספרות כי הכאבים חלפו עם הזמן, ואחרות שמספקות כי הכאבים נשארו איתן. אך אי אפשר שלא להתייחס במלוא הרצינות לעניין הזה, כי בסוף הוא עלול להשפיע על איכות החיים. כל האנשים שסובלים מכאבי גב בוודאי מבינים בדיוק על מה מדובר.

לכן אם את מתכננת להיכנס להיריון בקרוב, אם את נמצאת בעיצומו של היריון ואם את אחרי לידה – המאמר הבא מיועד עבורך! במאמר הזה תקבלי את כל המידע הנחוץ לך על כאבי גב לאחר היריון. אנו נסביר מדוע הכאבים האלה מגיעים וכיצד ניתן לטפל בהם כמו שצריך. כך אולי תוכלי למצוא את עצמך מצליחה לחזור למצב שבו תעשי פעולות שהיית עושה לפני הלידה עצמה.

האם כל הנשים סובלות מכאבי גב לאחר לידה?

צריך לשים את הדברים על דיוקם, כאבי גב אחרי לידה הם שכיחים אך לא מתרחשים תמיד. יש לא מעט נשים שמסיימות את ההיריון והלידה, וחוזרות למצב שבו הן היו נמצאות לפני ההיריון. הן מוצאות את עצמן חוזרות לבצע את כל הפעולות שהן היו מבצעות ממש לפני הלידה. כך שמכאן ניתן להסיק כי הנשים הללו לא סובלות מכאבי גב שמגבילים אותם לבצע פעולות שונות. אך זה עדיין לא אומר שניתן להניח כי כאבי גב אחר לידה זה משהו מאוד נדיר. למרות שיש כאלה שחוזרות למצב שבו הן היו לפני הלידה, יש כאלה שמספרות סיפורים שונים לחלוטין. נשים שהיו בריאות במיוחד, ולאחר הלידה הן סובלות מכאבי גב. כמובן שנשים שסובלות מכאבי גב עוד לפני הלידה, צריכות להיזהר מאוד שהמצב לא יחמיר עוד יותר.

ממה נובעים כאבי גב אחרי לידה?

חשוב להדגיש כי גם נשים שמנסות מאוד למנוע כאבי גב לאחר לידה, לא תמיד מצליחות לשלוט בכך. לעיתים למרות הניסיונות הרבים, למציאות יש את החוקים שלה. כך שאל תחשבו כי אתן יכולות למנוע באופן מוחלט את הופעת כאבי הגב אחרי תקופת ההיריון והלידה. אך אפשר להגיד כי ברגע שכל אישה תהיו מודעת לסיבות השונות, תהיה לה אפשרות להפחית את הסיכויים. הפחתת הסיכויים היא חשובה, בטח כאשר האישה סובלת מכאבי גב עוד לפני הלידה עצמה.

לרוב כאבי גב אחרי לידה מגיעים בגלל השינויים הפיזיולוגיים של האישה בתקופת ההיריון. כל אישה עוברת שינויים מרחיקי לכת, כאלה שאפילו קשה לעלות אותם בדמיון. לפיכך השינויים האלה של האגן ושל הבטן עשויים להביא בין היתר גם לכאבי גב. הרי מדובר על שינויים שיכולים להתרחש תוך מספר שבועות, שינויים שאף אחד לא יכול להתעלם מהם.

בנוסף אסור לשכוח כי לכל אורך תקופת ההיריון האישה סוחבת את התינוק. בשלבי השיא של ההיריון התינוק שוקל לא מעט, ולכן קשה לסחוב אותו באופן תקין. גם המשקל של התינוק עלול לגרום לבעיות שונות בגב שעלולות להתפרץ לאחר הלידה. לא מדובר על עניין כל כך פשוט, בטח עבור נשים שאוהבות להיות בפעולה. במקרה כזה הן צריכות לסחוב את התינוק והתוצאות לא יאחרו להגיע.

איך ניתן למנוע כאבי גב לאחר הלידה?

כמו שאמרנו לעיתים השליטה לא ממש תהיה בידיים שלכן. המציאות היא זאת שתקבע איך ייראו החיים שלך ביום שלאחר הלידה. לכל אישה יש את הסיפור שלה, ולרוב הסיפורים יהיו שונים בתכלית האחד מן השני. אך עדיין ישנה אפשרות למנוע כאבי גב אחרי לידה, ואם תצליחי למנוע את הכאבים זה מבורך. כך לא תמצאי את עצמך נאלצת להתמודד עם הכאבים שעשויים להיות מאוד לא נעימים. אל תשכחי שיש לך משימה שהיא להתרגל לעצמם היותך אמא לתינוק קטן או לתינוקת קטנה.

הדרך האידיאלית למנוע כאבי גב לאחר הלידה היא על ידי מנוחה. כאשר אנו מדברים על מנוחה, חשוב להבהיר כי בגבול הטעם הטוב. כי מנוחה מרובה גם היא עלולה במידה מסוימת להעביר את הסיכוי לכאבי גב. אף בו בזמן נשים שעומדות במשך רוב היום על הרגליים עלולות לגרום לכך שיהיו להן כאבי גב חריפים.

דרך נוספת למנוע כאבי גב אחרי לידה היא לבצע את כל הפעולות בצורה נכונה וזהירה. בין אם מדובר על התכופפויות או כל פעולה אחרת שאותה את נדרש לעשות. מספיק שתעשו תנועה אחת לא נכונה על מנת שתחמירו את המצב בצורה קיצונית. יש לכם את היכולת לגרום לכך שבעיות הגב יגיעו בצורה מתונה או אולי לא יגיעו בכלל. תנסו לנצל את המצב הזה, ולהקפיד על כל הפרמטרים החשובים.

כאבי גב אחרי לידה – מהן שיטות הטיפול היעילות ביותר?

מי שלא מצליחה למנוע את כאבי הגב מסיבה כזאת או אחרת, תצטרך לנסות לטפל בהם בזמן אמת. הרי כל מי שיצא לה לחוות כאבי גב לאחר לידה מבינה עד כמה זה עלול לשבש את שגרת החיים. אנו נציע מספר פתרונות מעולים שיכולים להעלים את הכאבים תוך זמן קצר. חשוב להדגיש כי תמיד ישנו צורך להתייעץ עם רופא מוסמך על מנת לבל תשובות חד משמעיות. אי אפשר לקחת סיכונים כאשר מדובר על כאבי גב שעלולים במצבים מסוימים להחמיר.

  • למרות שיש לך תינוק או תינוקת בבית, מוטב כי לא תפילי על עצמך את רוב המשימות. כאבי גב אחרי לידה עלולים להחמיר אם לא תהיי קשובה לגופך. אל תחששי לבקש עזרה מבן הזוג או מבני משפחה על מנת שהמצב לא יצא משליטה. כי במקרה כזה יהיה לך קשה לבצע פעולות פשוטות במיוחד.
  • למרות ששגרת החיים שלך השתנתה, עדיין את צריכה לתת קצת זמן לעצמך. בזמן הפנוי תנסי לעשות פעילות ספורטיבית על מנת להחזיר את הגוף לשגרה. בהתחלה אולי הפעילות הגופנית תהיה חלקית, אך עם הזמן תמצאי את עצמך חוזרת לשגרה. הפעילות הגופנית עשויה להעלים את הכאבים כמעט לחלוטין.
  • ישנם כל מיני משככי כאבים חזקים שיכולים לסייע עם הכאב. אומנם משככי הכאבים לא יכולים להעלים את כאבי הגב, אך הם עשויים לסייע בהתמודדות איתם. בסוף יש לך לא מעט דברים שתצטרכי לדאוג להם למרות כאבי הגב. האחריות שלך תהיה לשמור על עצמך ובו בזמן להמשיך בשגרת החיים הרגילה עד כמה שאפשר ועם משככי כאבים זה אפשרי.
  • כאבי גב אחרי לידה יכולים להיעלם אם תקפידי על מנוחה. גם בימים עמוסים תשתדלי לנוח כמה שרק אפשר. גם כאן תוכלי להפיל חלק מהמשימות על בן הזוג או על קרובי משפחה. יש לא מעט אנשים שישמחו לסייע לך לנוח על מנת שתוכלי להתמודד טוב בעתיד.

אין לראות בבלוג זה או בתוכן המופיע בו כתחליף לייעוץ רפואי. השימוש באתר ובתוכן הכלול בו הוא על אחריותו המלאה והבלעדית של המשתמש בלבד, ואינו מהווה, בשום מקרה, ייעוץ, הכוונה או המלצה מצד האתר.

לירן אלידומי

את הבלוג הזה הקמתי אחרי תקופה ארוכה בא סבלתי מכאבי גב תחתון עקב בלט קל משיק בעמוד השדרה, מה שגרם לי לכאבים עזים בנהיגה, וגם לפני השינה, החלטתי להקים בלוג שנותן מענה מקיף לכל השאלות שמצאתי ברשת כדי לעזור לכם להתמודד עם כאבי הגב שלכם.

מאמרים נוספים