כאבי גב בהריון
לירן אלידומי

בונה ומקדם אתרים, מתעסק בתחום הדיגיטל כבר מס׳ שנים, אוהב לשחק כדורגל ולטייל בארץ.

כאבי גב בהריון: למה מופיעים כאבי גב בזמן ההיריון?

עבור רוב הנשים תקופת ההיריון היא התקופה הכי מאתגרת שיש. מדובר על תקופה שבה כל אישה מוצאת את עצמה בסיטואציות שונות. בין אם הכוונה היא למצבי רוח משתנים או לכל מיני בעיות רפואיות שעלולות להופיע. אף אישה לא באמת יודעת מראש אילו בעיות עלולות להופיע בהיריון הקרוב.

אחת מהבעיות המרכזיות של נשים בתקופת ההיריון זה כאבי גב. כאבי גב בהריון זה לא דבר נדיר, והוא מתרחש בסבירות גבוהה יחסית. יכולות להיות המון סיבות המביאות נשים בהיריון למצב שבו הן סובלות מכאבי גב. השאיפה היא כמובן לדעת מה לעשות על מנת למנוע מההיריון להיות קשה ומתיש.

במאמר הבא נסביר לכל אישה מה היא צריכה לדעת על כאבי גב עליון או כאבי גב תחתון בהריון. כך שאם יש לך שאלה בנושא הספציפי הזה, בוודאי תוכלי למצוא את התשובה. התשובה יכולה לסייע לך לכך שההיריון יעבור לך כמו שתא תמיד רצית או חלמת. כי אף אחת לא צריכה לעבור היריון שישאיר אותה בסופו של יום עם הלשון בחוץ.

מהי הסבירות שיופיעו כאבי גב בהריון?

האמת היא שאין נוסחה ספציפית שאפשר לפעול על פיה. ישנם מקרים שבהם יותר נשים סובלות מכאבי גב, וישנם מקרים אחרים שבהם כאבי גב לא מגיעים. אך מכיוון שהגוף עובר כל כך הרבה שינויים בזמן כל כך קצר, ישנה סבירות גבוהה לכאבי גב. מה שאת צריכה לדעת זה שמדובר על סיטואציה יחסית שכיחה בהיריון, ואין לך מה להיכנס ממנה לפאניקה. לא משנה אם מדובר על כאבי גב תחתון בהריון או על כאבי גב עליון בהריון. ברגע שאת מבינה כי מדובר על עניין יחסית הגיוני, כל מה שנותר לך זה רק לטפל בו כמו שצריך. כי לכל אישה יש המון מה לעשות על מנת להתמודד עם כאבי הגב שאולי הגיעו ללא כל התראה מוקדמת. כאבי גב בזמן ההיריון זוהי לא גזרת גורל, ולכן את לא צריכה להשלים עם המצב.

חשוב שתדעי ישנן נשים אשר מתלוננות על כאבי גב אחרי לידה ולא רק בזמן ההריון, אז אם במידה והגעת לכתבה זו ואת אחרי לידה, הכנו מדריך מפורט שיכין אותך גם לסיטואציה הזו.

האם צריך לפנות לרופא בגלל כאבי גב?

כמו שכבר אמרנו לא מדובר על מצב נדיר, כזה שלא אמור לקרות בזמן ההיריון. חלק לא קטן מהנשים עומדות לחוות כאבי גב בהיריון, ולכן לא חובה לפנות אל הרופא. תוכלי לנסות לטפל בכאבי הגב באופן עצמאי, ורק במקרה קיצון תוכלי לפנות לרופא. בכל מקרה ההחלטה היא החלטה שלך ולא של אף אחד אחר. את מכירה את הגוף שלך בצורה הכי טובה, ולכן תדעי גם מתי לפנות לרופא. את כמובן לא חייבת להגיע אל הרופא באופן פרונטלי, תוכלי תמיד להתייעץ איתו טלפונית. העיקר שלא תזניחי את כאבי הגב כי הם עלולים להמשיך גם אחרי שההיריון נגמר. השאיפה שלך בכל אופן תהיה לסיים עם כאבי הגב מוקדם ככל האפשר. כמובן שלא תרצי להמשיך לסבול מכאבי גב אחרי ההיריון כי זה עלול להגביל אותך בתפקוד. לא תוכלי לבצע פעולות פשוטות שכל אימא יכולה לבצע אותן.

היכן אמורים להופיע כאבי הגב בהיריון?

גם כאן אין נוסחה מוגדרת מראש, וכל אחת יכולה לחוות כאבי גב באזור אחר. אך רוב הנשים מספרות כי הן מרגישות כאבי גב תחתון בהריון, יש מספר תסמינים לכאבי גב תחתון שחשוב להכיר, אך נפרט עליהם בכתבה נפרדת.

שמענו נשים שמספרות כל כאבי גב עליון. כל כאב גב המגיע בתקופת ההיריון נובע ככל הנראה בגלל השינויים השונים שאותם הגוף עובר. מבחינתך זה לא ממש משנה אם מדובר על כאבי גב עליון או תחתון. אופן הטיפול בכאבי גב בתקופה הזאת יהיה זהה, ואת כמובן צריכה לפעול על פי כל ההנחיות. גם ככה התקופה הנוכחית היא תקופה מאתגרת, לא תרצי להפוך אותה לתקופה קשה יותר. כל מגבלה קטנה עלולה להביא לכך שתמצאי את עצמך במצב שבו תצטרכי לבצע חישוב מסלול מחדש. כאב גב יגביל אותך מלבצע פעולות פשוטות, ויש כאלה שאפילו לא יהיו מסוגלות ללכת לעבודה. מספיק שההיריון עצמו הוא כבד ומסורבל, את לא צריכה להוסיף לעצמך עוד עניינים על הראש. המזל שלך הוא שבהמשך המאמר נסביר איך אפשר לטפל באותם כאבי גב בהיריון. אולי תמצאי את השיטה שתגרום לכאב להיעלם, ולהיריון להיות היריון רגיל ללא דברים מיוחדים.

מדוע נגרמים כאבי גב בזמן ההיריון?

  • הסיבה הראשונה והשכיחה ביותר היא כמובן העלייה במשקל המגיעה ביחד עם ההיריון. כל אישה עולה כמה ק"ג טובים בזמן ההיריון, את המשקל אפשר להוריד אחרי הלידה. כאבי גב תחתון בהריון מגיעים מכיוון שהעלייה במשקל היא פתאומית, דבר שמביא איתו גם כאבים שונים.
  • עוד אפשרות שבגללה עלולים להופיע כאבי גב בהריון היא השינוי ההורמונלי. בזמן ההיריון ההורמונים משתוללים, והאישה יכולה לשנות את מצבי הרוח שלה בתדירות גבוהה. מהסיבה הזאת ישנו סיכוי גם להופעה של כאבי גב בגלל שינויים הורמונליים.
  • בזמן ההיריון הבטן גודלת, והיציבה של האישה כבר לא כמו שהיא הייתה בעבר. לפיכך בשל תנועות מסוימות עלולות להופיע כאבי גב. הכאבים הללו יכולים להיעלם כל עוד מטפלים בהם בזמן ההיריון עצמו ולא מתמהמהים.

איך מטפלים בכאבי גב עליון או כאבי גב תחתון בהריון?

הטיפול בכאבי הגב הוא הפרמטר הכי חשוב בכל המאמר הזה. הרי בסוף השאיפה של כל אישה זה להגיע לשלב שבו היא יכולה להמשיך את ההיריון בצורה תקינה. כעת נסביר לכם איך כל אישה יכולה להתמודד עם כאבי גב בהריון. אנו נציין בפניכן רק חלק מהטיפים, יש עוד טיפים חשובים שתוכלי ליישם בעתיד.

  • מנוחה להקלת כאבי הגב: אחד מהפתרונות הכי טובים שיש זה פשוט לנוח. אישה שמתאמצת יתר על המידה בזמן ההיריון עלולה לסבול יותר. אנו מציעים לכל אישה להבין את המצב ולנסות לנוח בכל הזדמנות שיש להם. זה לא משנה אם מדובר על כאבי גב תחתון בהריון או כל כאב אחר.
  • משככי כאבים להפחתת הכאב: את מרגישה שהכאבים הם פשוט בלתי נסבלים? אנו יכולים להבין אותך, המצב לא אידיאלי בטח בזמן ההיריון. למעט כאבי הגב בהריון יכולים להופיע להם עוד כאבים שונים. הרופא יכול להמליץ לך על משככי כאבים שמתאימים גם להריון.
  • פעילות גופנית בזמן ההיריון: עוד דרך מעולה לטיפול בכאבי גב תחתון בהריון היא לעשות פעילות גופנית. אנו כמובן מבינים את ההגבלות השונות הקיימות, אך עדיין זה לא אומר שאת לא יכולה לבצע פעילות מסוימת. הפעילות הגופנית מסייעת לכאבי גב באופן משמעותי.
  • אביזרים אורטופדיים לכאבי גב: גם בזמן כאבי גב בהריון אפשר להשתמש בכל מיני מכשרים אורטופדיים. בשוק תוכלו למצוא מבחר ענק של מכשירים ואביזרים שונים שנועדו להתמודד עם כאבי גב. רכישה אחת קטנה יכולה להביא אותך למצב מעולה בהשוואה למצב כיום.

פיזיותרפיה על ידי איש מקצוע: במקרה שבו אף אחת מהאפשרויות האחרות לא עוזרת, אפשר לבצע פיזיותרפיה. חשוב לחפש אחר איש מקצוע שיודע לבצע פיזיותרפיה אצל נשים בהיריון. הרי ההתמודדות עם אישה בהיריון תהיה שונה בהשוואה להתמודדות עם אישה שלא נמצאת כרגע בהיריון.

מה עברנו בכתבה זו
מאמרים נוספים