חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כאבי גב בילדים: איך מתמודדים עם הבעיה?

כאבי גב זה לא מנת חלקם של מבוגרים בלבד, נשים בהריון או לאחר לידה, וגם ילדים יכולים לסבול מהם. זה נכון להגיד כי יותר מבוגרים סובלים מבעיות גב בהשוואה לילדים. אך עדיין זה לא אומר כי ילדים לא סובלים בכלל מבעיות גב שמביאות איתן כאבים בעוצמות שונות. אז מה חובה לדעת על כאבי גב בילדים? יש הרבה מאוד אינפורמציה שחובה להכיר.

אופן הטיפול בכאבי גב אצל ילדים ישפיע במידה מסוימת על הכאבים בגיל בוגר יותר. אם ילד יקבל את הטיפול ההולם, רוב הסיכויים כי בבגרותו הוא יסבול פחות מכאבי גב. אם ילד לא יקבל את הטיפול הרצוי לכאבי הגב, גם בתור בן אדם בוגר הוא עלול לסבול מכאבי גב. מכאן מגיעה החשיבות לטפל כמו שצריך בכאבי גב של ילדים ולא להתעלם מהם.

אנו יכולים להבטיח לכם כי אחרי שתקראו את המאמר הבא יהיו לכם תשובות ללא מעט שאלות. תוכלו למנוע מכם לעשות טעויות שבדיעבד עלולות לעלות לכם ביוקר. אף אחד לא ירצה לסבך את הילד שלו עם כאבי גב שפשוט לא מפסיקים. שגרת החיים של הילד עשויה להשתנות, והוא לא יצליח לבצע את כל הדברים כמו ילדים אחרים.

כאבי גב בקרב ילדים – למה זה קורה?

יכולות להיות מגוון רחב של סיבות המביאות ילדים ומתבגרים לסבול מכאבי גב. חשוב להדגיש כי בחלק לא קטן מהמקרים, אתם ההורים לא תדעו את הסיבה המדויקת. לכן חובה עליכם להקשיב לילדכם, ולהתייחס ברצינות למקרים שבהם הוא מספר על כאבי גב כאלה או אחרים. עדיף בדיעבד לגלות כי לא מדובר על משהו רציני, מאשר שתפספסו הזדמנות לטפל בבעיה רצינית בזמן הנכון.

אז מה יכול לגרום להופעת כאבי גב בילדים? אנו נביא לכם כל מיני פרמטרים שכיחים שיכולים להיות רלוונטיים גם עבור ילדכם:

  • כאבי גב אצל ילדים יכולים להופיע בגלל סחיבה של דברים כבדים. הדוגמה הכי קלאסית במקרה הזה היא הסחיבה הקבועה של התיק לבית הספר. מהסיבה הזאת מוטב להקל עליו עד כמה שאפשר.
  • אפשרות נוספת היא שקיימים כאבי גב בגלל בעיות בהתפתחות של הילד, התפתחות שעדיין נמשכת. התפתחות לא תקינה מזוהה לרוב על ידי כאבי גב בעוצמה כזאת או אחרת.
  • כאבי גב בילדים יכולים להגיע כסממן לגידולים באזורים שונים בגוף. לכן חובה להיות תמיד עם היד על הדופק על מנת למנוע מהסיטואציה לצאת מכלל שליטה.
  • גם מחלות עונתיות יכולות לגרום לכאבי שרירים, ילדים שונים יכולים לפרש את הכאבים בתור כאבי גב. לכן אם הכאב מגיעה ביחד עם סימפטומים של שפעת או מחלה אחרת זה יכול להדאיג פחות.

איך ניתן למנוע כאבי גב בילדים?

לא מעט מכאבי הגב אצל ילדים מגיעים מסיבות שונות ומגוונות, ולכן קשה מאוד למנוע כל בעיה אפשרית. מבחינת סחיבת דברים כבדים, תשתדלו לבקש מהילד לא לסחוב דברים כבדים. אפילו אם התיק של בית הספר כבד, תוכלו להשאיר חלק מהציוד בכיתה עצמה על מנת להוריד את המשקל. אתם ההורים אמורים להיות אלה ששמים לב לנושאים הללו.

בנוסף רכישת נעליים איכותיים ומדרסים בגיל צעיר גם זה עשוי למנוע הופעה של כאבי גב. לא מעט הורים אינם מבינים עד כמה הנעל שהם קונים לילד חשובה. ילדים אוהבים להתרוצץ לא מעט, והם דורכים לא מעט על הנעל בכל יום. לכן תשתדלו לרכוש נעליים איכותיים של חברות מוכרות. בנוסף ישנה המלצה לרכוש לילדים מדרסים בהתאמה אישית אשר יספקו לרגל את התמיכה הנדרשת.

איך תדעו שלילד יש כאבי גב?

הדרך הכי פשוטה היא פשוט לאפשר לילד להרגיש בנוח לספר לכם. בסוף הילד הוא היחיד שיכול לספר על כאבי הגב שמהם הוא סובל. תוכלו מידיי פעם לשאול את הילד שאלות מכווינות כדי לסייע לו. בסוף הילדים יכולים לצאת מנקודת הנחה כי הכאבים שמהם הם סובלים, הם כאבים הגיוניים. עליכם להסביר להם כי בכל פעם שהם מרגישים לא בנוח מסיבה כזאת או אחרת, שישתפו אתכם בכך. זה יאפשר לכם להוריד מעט מהלחץ, ולאפשר לילד לספר לכם כל מה שעובר עליו.

עוד דרך לאתר כאבי גב בילדים היא פשוט לקחת אותם לבדיקות תקופתיות אצל רופאת הילדים. היא בהחלט יכולה לדעת על כל מיני כאבים שונים שמהם הילד סובל. בסוף הרופאה מומחים ברפואת ילדים, ולכן היא תדע להוציא מהם את כל המידע הנדרש. אם אתם ההורים לא תצליחו לעשות זאת, אז הרופאה תוכל לעשות זאת במקומכם. כמובן ששיתוף פעולה בין ההורים לבין הרופאה יביא לתוצאות מעולות.

ישנה חובה לאתר כאבי גב בילדים מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע מהמצב לצאת מכלל שליטה. זה לא משנה אם אתם ההורים תעשו זאת או שמא הרופאה תעשה את העבודה. ככל שתגלו את כאבי הגב מוקדם, כך תוכלו לטפל בהם כמו שצריך. כמו שכבר אמרנו לא פעם, גם במקרה של ספק מוטב להתייחס לעניין ברצינות. כך תדעו כי עשיתם מה שנדרש בצורה הכי נכונה שיש.

איך ניתן לטפל בכאבי גב אצל ילדים?

במקרה שבו כאבי הגב כבר מופיעים, חובה לדעת כיצד לטפל בהם כמו שצריך. טיפול מהיר ונכון עשוי למנוע מכאבי הגב להפוך לשגרת החיים הרגילה של הילד. אם תבחרו בשיטת הטיפול המדויקת, הכאבים ייעלמו עוד לפני שהם יביאו איתם לבעיות משמעותיות. יש לכם את האפשרות לבחור בשיטת הטיפול שמבחינתכם תביא את התוצאות הכי טובות. תוכלו גם להתייעץ עם הרופא המומחה על מנת להבין מה נכון לילדכם. חשוב להבהיר כי לכל ילד ולכל בעיה יש שיטות טיפול שונות ומגוונות. 

  • לכם ההורים יש השפעה רבה על היווצרות כאבי גב אצל ילדכם. הטיפול הכי טוב הוא פשוט למנוע את כאבי הגב, ולנסות לגרום לכך שהם לא יגיעו. כך לא תמצאו את עצמכם נאלצים להתמודד עם המצב כאשר הוא מחמיר עם הזמן. אם יש אפשרות למנוע את כאבי הגב זה בהחלט הדבר הרצוי.
  • תגרמו לילד לבצע ספורט ופעילות גופנית כמעט בכל יום מחדש. אם הוא לא מבצע את הפעולות הללו בבית הספר, תוכלו לסייע לו לבצע אותן בבית. פעילות גופנית עשויה להפחית את כאבי הגב, ולמנוע מהן להחמיר. כל ילד שישמור על פעילות גופנית ברמה גבוהה עשוי למנוע את כאבי הגב הבאים.
  • משככי כאבים לילדים אומנם לא יכולים להפסיק את הבעיה עצמה. אך הם כן יכולים לסייע להתמודד בצורה יעילה עם הכאב שעלול להיות מגביל. ברגע שהכאבים של הילד יפחתו, יהיה ניתן לטפל בשורש הבעיה. כל עוד הכאבים קיימים, הילד עשוי להיות עסוק רק בזה. הוא לא יצליח להתפנות להסביר לכם ההורים מה בדיוק הוא מרגיש.
  • הדרך הכי טובה לטפל באותם כאבי גב בילדים זה על ידי בדיקות אצל הרופא. רופא מומחה אשר ידע בדיוק מה נכון לעשות בהתאם למצב שבו הילד נמצא. תוכלו לקחת את הילד לבדיקות תקופתיות גם אם על פניו הכל נראה טוב. כך תוכלו לתפוס כל מיני בעיות עוד בתחילת הדרך.

אין לראות בבלוג זה או בתוכן המופיע בו כתחליף לייעוץ רפואי. השימוש באתר ובתוכן הכלול בו הוא על אחריותו המלאה והבלעדית של המשתמש בלבד, ואינו מהווה, בשום מקרה, ייעוץ, הכוונה או המלצה מצד האתר.

לירן אלידומי

את הבלוג הזה הקמתי אחרי תקופה ארוכה בא סבלתי מכאבי גב תחתון עקב בלט קל משיק בעמוד השדרה, מה שגרם לי לכאבים עזים בנהיגה, וגם לפני השינה, החלטתי להקים בלוג שנותן מענה מקיף לכל השאלות שמצאתי ברשת כדי לעזור לכם להתמודד עם כאבי הגב שלכם.

מאמרים נוספים