חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סובלים מכאבי גב תחתון? אולי יש לכם דלקת

כאבי גב תחתון נפוצים מאוד. זה יכול לנבוע ממתיחה (פציעה) בשרירים או בגידים בגב. סיבות אחרות כוללות דלקת פרקים, בעיות מבניות ופציעות דיסק. הכאב משתפר לעתים קרובות עם מנוחה, פיזיותרפיה ותרופות. הפחיתו את הסיכון לכאבי גב תחתון על ידי שמירה על משקל תקין ופעילות גופנית פעילה.

מה זה כאבי גב תחתון?

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע מפציעות, מצבים או מחלות רבות ושונות – לרוב, פציעה בשרירים או בגידים בגב.

הכאב יכול לנוע בין קל לחמור. במקרים מסוימים, כאב יכול להקשות או בלתי אפשרי ללכת, לישון, לעבוד או לעשות פעילויות יומיומיות.

בדרך כלל, כאבי גב תחתון משתפרים עם מנוחה, משככי כאבים ופיזיותרפיה (PT). זריקות קורטיזון וטיפולים מעשיים (כמו מניפולציה אוסטאופתית או כירופרקטית) יכולים להקל על הכאב ולעזור לתהליך הריפוי. חלק מפציעות ומצבי גב דורשים תיקון כירורגי.

עד כמה שכיחים כאבי גב תחתון?

כארבעה מתוך חמישה אנשים סובלים מכאבי גב תחתון בשלב מסוים בחייהם. זו אחת הסיבות הנפוצות ביותר שאנשים מבקרים אצל ספקי שירותי בריאות.

אנשים מסוימים נוטים יותר לסבול מכאבי גב תחתון מאחרים. גורמי הסיכון לכאבי גב תחתון כוללים:

 • גיל: לאנשים מעל גיל 30 יש יותר כאבי גב. דיסקים (רקמת גומי רכה ומרפדת את העצמות בעמוד השדרה) נשחקות עם הגיל. כאשר הדיסקים נחלשים ונשחקים, עלולים להיגרם כאבים ונוקשות.
 • משקל: אנשים הסובלים מהשמנת יתר או נושאים משקל עודף נוטים יותר לסבול מכאבי גב. משקל עודף מפעיל לחץ על המפרקים והדיסקים.
 • בריאות כללית: שרירי בטן מוחלשים אינם יכולים לתמוך בעמוד השדרה, מה שעלול להוביל למתחים ונקעים בגב. אנשים שמעשנים, שותים אלכוהול בצורה מופרזת או חיים אורח חיים בישיבה נמצאים בסיכון גבוה יותר לכאבי גב.
 • עיסוק ואורח חיים: עבודות ופעילויות הדורשות הרמה כבדה או כיפוף עלולות להגביר את הסיכון לפציעת גב.
 • בעיות מבניות: כאבי גב חזקים יכולים לנבוע ממצבים, כגון עקמת, המשנים את יישור עמוד השדרה.
 • מחלה: לאנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של דלקת מפרקים ניוונית, סוגים מסוימים של סרטן ומחלות אחרות יש סיכון גבוה יותר לכאבי גב תחתון.
 • בריאות נפשית: כאבי גב יכולים לנבוע מדיכאון וחרדה.

מהם התסמינים של כאבי גב תחתון?

תסמינים של כאבי גב תחתון יכולים להופיע באופן פתאומי או להופיע בהדרגה. לפעמים, כאב מתרחש לאחר אירוע מסוים, כגון התכופפות כדי להרים משהו. במקרים אחרים, ייתכן שלא תדע מה גרם לכאב.

הכאב עשוי להיות חד או עמום וכואב, והוא עשוי להקרין לחלק התחתון או במורד החלק האחורי של הרגליים (סכיאטיקה). אם אתה מאמץ את הגב במהלך פעילות, אתה עלול לשמוע "פופ" כשזה קרה. הכאב הוא לעתים קרובות יותר גרוע בתנוחות מסוימות (כמו התכופפות) ומשתפר כאשר אתה שוכב.

תסמינים אחרים של כאבי גב תחתון כוללים:

 • נוקשות: זה עשוי להיות קשה להזיז או ליישר את הגב. קימה מישיבה עשויה להימשך זמן מה, ואתה עשוי להרגיש שאתה צריך ללכת או למתוח כדי להשתחרר. ייתכן שתבחין בירידה בטווח התנועה.
 • בעיות יציבה: אנשים רבים עם כאבי גב מתקשים לעמוד זקוף. אתה יכול לעמוד "עקום" או כפוף, עם פלג הגוף העליון בצד ולא מיושר עם עמוד השדרה. הגב התחתון שלך עשוי להיראות שטוח במקום מעוקל.
 • עוויתות שרירים: לאחר מתיחה, שרירים בגב התחתון עלולים להתכווץ או להתכווץ ללא שליטה. התכווצויות שרירים עלולות לגרום לכאב קיצוני ולהקשות או בלתי אפשרי לעמוד, ללכת או לזוז.

מה גורם לכאבי גב תחתון?

פציעות, מצבים ומחלות רבים עלולים לגרום לכאבי גב תחתון. הם כוללים:

 1. מתיחות ונקעים: מתיחות ונקעים בגב הם הגורם השכיח ביותר לכאבי גב. אתה יכול לפצוע שרירים, גידים או רצועות על ידי הרמת משהו כבד מדי או אי הרמה בטוחה. יש אנשים שמתאמצים את הגב על ידי התעטשות, שיעול, פיתול או התכופפות.
 2. שברים: העצמות בעמוד השדרה עלולות להישבר במהלך תאונה, כמו תאונת דרכים או נפילה. מצבים מסוימים (כגון ספונדילוליזיס או אוסטאופורוזיס) מגבירים את הסיכון לשברים.
 3. בעיות בדיסק: דיסקים מרפדים את החוליות (עצמות עמוד שדרה קטנות). דיסקים יכולים לבלוט ממקומם בעמוד השדרה וללחוץ על עצב. הם יכולים גם להיקרע (פריצת דיסק). עם הגיל, הדיסקים יכולים להיות שטוחים יותר ולהציע פחות הגנה (מחלת דיסק ניוונית).
 4. בעיות מבניות: מצב הנקרא היצרות עמוד השדרה מתרחש כאשר עמוד השדרה צר מדי עבור חוט השדרה. משהו שצובט את חוט השדרה יכול לגרום לכאבים חזקים בעצב הסיאטי ולכאבי גב תחתון. עקמת (עקמומיות של עמוד השדרה) עלולה להוביל לכאב, נוקשות וקשיי תנועה.
 5. דלקת פרקים: דלקת מפרקים ניוונית היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים הגורמת לכאבי גב תחתון. אנקילוזינג ספונדיליטיס גורמת לכאבי גב תחתון, דלקות ונוקשות בעמוד השדרה.
 6. מחלה: גידולים בעמוד השדרה, זיהומים ומספר סוגים של סרטן עלולים לגרום לכאבי גב. מצבים אחרים יכולים לגרום גם לכאבי גב. אלה כוללים אבנים בכליות ומפרצת באבי העורקים בבטן.
 7. Spondylolisthesis: מצב זה גורם לחוליות בעמוד השדרה להחליק ממקומן. Spondylolisthesis מוביל לכאבי גב תחתון ולעיתים קרובות גם כאבי רגליים.

כיצד מאבחנים כאבי גב תחתון?

הספק שלך ישאל על התסמינים שלך ויבצע בדיקה גופנית. כדי לבדוק אם יש עצמות שבורות או נזק אחר, הספק שלך עשוי להזמין מחקרי הדמיה. מחקרים אלה עוזרים לספק שלך לראות תמונות ברורות של החוליות, הדיסקים, השרירים, הרצועות והגידים שלך.

הספק שלך עשוי להזמין:

 1. צילום רנטגן של עמוד השדרה, המשתמש בקרינה כדי לייצר תמונות של עצמות.
 2. MRI, המשתמש במגנט ובגלי רדיו כדי ליצור תמונות של עצמות, שרירים, גידים ורקמות רכות אחרות.
 3. סריקת CT, המשתמשת בקרני רנטגן ומחשב ליצירת תמונות תלת מימדיות של עצמות ורקמות רכות.
 4. אלקטרומיוגרפיה (EMG) לבדיקת עצבים ושרירים ובדיקת נוירופתיה (נזק עצבי), שעלול לגרום לעקצוצים או חוסר תחושה ברגליים.

בהתאם לגורם לכאב, הספק שלך עשוי גם להזמין בדיקות דם או בדיקות שתן. בדיקות דם יכולות לזהות סמנים גנטיים למצבים מסוימים הגורמים לכאבי גב (כגון דלקת ספונדיליטיס). בדיקות שתן בודקות אבנים בכליות, הגורמות לכאבים באגף (צידי הגב התחתון).

מהם הטיפולים לכאבי גב תחתון?

כאבי גב תחתון משתפרים בדרך כלל עם מנוחה, קרח ומשככי כאבים ללא מרשם. לאחר כמה ימים של מנוחה, אתה יכול להתחיל לחזור לפעילות הרגילה שלך. הישארות פעילה מגבירה את זרימת הדם לאזור ומסייעת לך להחלים.

טיפולים אחרים לכאבי גב תחתון תלויים בגורם. הם כוללים:

 1. תרופות: הספק שלך עשוי להמליץ ​​​​על תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או תרופות מרשם כדי להקל על הכאב. תרופות אחרות מרפות את השרירים ומונעות עוויתות בגב.
 2. פיזיותרפיה (PT): PT יכול לחזק את השרירים כך שיוכלו לתמוך בעמוד השדרה שלך. PT גם משפר את הגמישות ועוזר לך להימנע מפציעה נוספת.
 3. מניפולציה מעשית: מספר טיפולים "מעשיים" יכולים להרפות שרירים תפוסים, להפחית כאב ולשפר את היציבה והיישור. בהתאם לגורם הכאב, ייתכן שתזדקק למניפולציה אוסטאופתית או התאמות כירופרקטיות. טיפול בעיסוי יכול גם לסייע בהקלה על כאבי גב ושיקום תפקוד.
 4. זריקות: הספק שלך משתמש במחט כדי להזריק תרופות לאזור שגורם לכאב. זריקות סטרואידים מקלות על הכאב ומפחיתות דלקת.
 5. ניתוח: חלק מהפציעות והמצבים זקוקים לתיקון כירורגי. ישנם מספר סוגי ניתוחים לכאבי גב תחתון, כולל טכניקות זעיר פולשניות רבות.

האם אוכל למנוע כאבי גב תחתון?

אתה לא יכול למנוע כאבי גב תחתון הנובעים ממחלות או בעיות מבניות בעמוד השדרה. אבל אתה יכול להימנע מפציעות שגורמות לכאבי גב.

כדי להפחית את הסיכון לפציעת גב, עליך:

 • שמרו על משקל תקין: עודף משקל מפעיל לחץ על החוליות והדיסקים.
 • חזקו את שרירי הבטן: פילאטיס ותוכניות אימון אחרות מחזקות את שרירי הליבה התומכים בעמוד השדרה.
 • הרם בצורה הנכונה: כדי למנוע פציעות, הרם עם הרגליים (לא בגב). החזק חפצים כבדים קרוב לגופך. נסה לא לסובב את פלג הגוף העליון שלך בזמן שאתה מרים.

מה התחזית עבור אנשים עם כאבי גב תחתון?

התחזית תלויה בגורם לכאב. רוב האנשים עם מתיחות ונקעים בגב מחלימים ואין להם בעיות בריאותיות ארוכות טווח. אבל לאנשים רבים יהיה פרק נוסף בתוך שנה.

יש אנשים הסובלים מכאבי גב כרוניים שאינם משתפרים לאחר מספר שבועות. לאנשים מבוגרים עם מצבים ניווניים כמו דלקת פרקים ואוסטאופורוזיס עשויים להיות תסמינים שמחמירים עם הזמן. ניתוחים וטיפולים אחרים יעילים בסיוע לאנשים עם מגוון פציעות ומצבים לחיות ללא כאבים.

מתי עלי לראות את הרופא שלי לגבי כאבי גב תחתון?

כאבי גב תחתון משתפרים בדרך כלל עם מנוחה ומשככי כאבים. כאבי גב שלא חולפים עשויים להיות סימן למצב חמור יותר.

פנה לספק שלך אם יש לך:

 • כאבים שאינם משתפרים לאחר כשבוע של טיפול בבית.
 • עקצוץ, חוסר תחושה, חולשה או כאב בישבן או ברגליים.
 • כאבים עזים או התכווצויות שרירים המפריעות לפעילות הרגילה שלך.
 • חום, ירידה במשקל, בעיות מעיים או שלפוחית ​​השתן או תסמינים בלתי מוסברים אחרים.

אין לראות בבלוג זה או בתוכן המופיע בו כתחליף לייעוץ רפואי. השימוש באתר ובתוכן הכלול בו הוא על אחריותו המלאה והבלעדית של המשתמש בלבד, ואינו מהווה, בשום מקרה, ייעוץ, הכוונה או המלצה מצד האתר.

לירן אלידומי

את הבלוג הזה הקמתי אחרי תקופה ארוכה בא סבלתי מכאבי גב תחתון עקב בלט קל משיק בעמוד השדרה, מה שגרם לי לכאבים עזים בנהיגה, וגם לפני השינה, החלטתי להקים בלוג שנותן מענה מקיף לכל השאלות שמצאתי ברשת כדי לעזור לכם להתמודד עם כאבי הגב שלכם.

מאמרים נוספים