כאבי גב תחתון שמקרין לרגל
לירן אלידומי

בונה ומקדם אתרים, מתעסק בתחום הדיגיטל כבר מס׳ שנים, אוהב לשחק כדורגל ולטייל בארץ.

כאבי גב תחתון שמקרין לרגל

כאבי גב תחתון שמקרין לרגל מה השם המקצועי וכיצד להתמודד: סיאטיקה מתייחסת לכאב המקרין לאורך נתיב העצב הסיאטי, המסתעף מהגב התחתון דרך הירכיים והישבן ומורד כל הרגל. בדרך כלל, סיאטיקה משפיעה רק על צד אחד של הגוף שלך.

סיאטיקה מתרחשת לרוב כאשר פריצת דיסק, דורבן עצם בעמוד השדרה או היצרות של עמוד השדרה (היצרות עמוד השדרה) דוחסים חלק מהעצב. זה גורם לדלקת, כאב ולעיתים קרובות קצת חוסר תחושה ברגל הפגועה.

למרות שהכאב הקשור לסכיאטיקה יכול להיות חמור, רוב המקרים חולפים עם טיפולים לא ניתוחיים תוך מספר שבועות. אנשים שיש להם סיאטיקה חמורה הקשורה לחולשת רגליים משמעותית או שינויים במעי או בשלפוחית ​​השתן עשויים להיות מועמדים לניתוח.

תסמינים

כאב שמקרין מעמוד השדרה התחתון (המותני) אל הישבן ומורד בחלק האחורי של הרגל הוא סימן ההיכר של סיאטיקה. אתה עלול להרגיש את אי הנוחות כמעט בכל מקום לאורך נתיב העצבים, אבל זה סביר במיוחד ללכת בנתיב מהגב התחתון שלך לישבן ולחלק האחורי של הירך והשוק.

הכאב יכול להשתנות מאוד, מכאב קל ועד לתחושת צריבה חדה או כאב תופת. לפעמים זה יכול להרגיש כמו טלטלה או הלם חשמלי. זה יכול להיות גרוע יותר כאשר אתה משתעל או מתעטש, וישיבה ממושכת עלולה להחמיר את התסמינים. בדרך כלל רק צד אחד של הגוף שלך מושפע.

לחלק מהאנשים יש גם חוסר תחושה, עקצוץ או חולשת שרירים ברגל או כף הרגל הפגועים. ייתכן שיש לך כאב בחלק אחד של הרגל שלך וחוסר תחושה בחלק אחר.

מתי לפנות לרופא

סיאטיקה קלה חולפת בדרך כלל עם הזמן. התקשר לרופא שלך אם אמצעי טיפול עצמי לא מצליחים להקל על הסימפטומים שלך או אם הכאב שלך נמשך יותר משבוע, הוא חמור או מחמיר בהדרגה. קבל טיפול רפואי מיידי אם:

 • יש לך כאב פתאומי וחמור בגב התחתון או ברגל וחוסר תחושה או חולשת שרירים ברגל
 • הכאב בא בעקבות פציעה אלימה, כמו תאונת דרכים
 • אתה מתקשה לשלוט במעיים או בשלפוחית ​​השתן

סיבות

פריצת דיסק פתח תיבת דו-שיח קופצת שלוחות עצמות ודיסקים מצומצמים בעמוד השדרה
דורבנות עצם על עמוד השדרה פתח תיבת דו-שיח מוקפצת
סיאטיקה מתרחשת כאשר העצב הסיאטי נצבט, בדרך כלל על ידי פריצת דיסק בעמוד השדרה שלך או על ידי צמיחת יתר של עצם (דורבן עצם) על החוליות שלך. לעתים רחוקות יותר, העצב יכול להידחס על ידי גידול או להיפגע על ידי מחלה כמו סוכרת.

גורמי סיכון

גורמי סיכון לסכיאטיקה כוללים:

 • גיל. שינויים הקשורים לגיל בעמוד השדרה, כגון פריצת דיסק ודורבן עצמות, הם הגורמים השכיחים ביותר לסכיאטיקה.
 • הַשׁמָנָה. על ידי הגברת הלחץ על עמוד השדרה, משקל גוף עודף יכול לתרום לשינויים בעמוד השדרה המעוררים סיאטיקה.
 • כיבוש. עבודה הדורשת ממך לסובב את הגב, לשאת משאות כבדים או לנהוג ברכב מנועי לתקופות ארוכות עשויה לשחק תפקיד בסכיאטיקה, אך אין הוכחות חותכות לקשר זה.
 • ישיבה ממושכת. אנשים שיושבים תקופות ממושכות או בעלי אורח חיים בישיבה נוטים יותר לפתח סיאטיקה מאשר אנשים פעילים.
 • סוכרת. מצב זה, המשפיע על האופן שבו הגוף שלך משתמש בסוכר בדם, מגביר את הסיכון לנזק עצבי.

סיבוכים

למרות שרוב האנשים מתאוששים לחלוטין מסיאטיקה, לעתים קרובות ללא טיפול, סיאטיקה עלולה לגרום לנזק עצבי קבוע. פנה לטיפול רפואי מיידי אם יש לך:

 1. אובדן תחושה ברגל הפגועה
 2. חולשה ברגל הפגועה
 3. אובדן תפקוד המעי או שלפוחית ​​השתן
 4. מְנִיעָה

לא תמיד ניתן למנוע סיאטיקה, והמצב עלול לחזור על עצמו. הדברים הבאים יכולים למלא תפקיד מפתח בהגנה על הגב שלך:

 • התאמן באופן קבוע. כדי לשמור על גב חזק, הקדישו תשומת לב מיוחדת לשרירי הליבה שלכם – השרירים בבטן ובגב התחתון החיוניים ליציבה ויישור נכונים. בקש מהרופא שלך להמליץ ​​על פעילויות ספציפיות.
 • שמור על יציבה נכונה כשאתה יושב. בחר מושב עם תמיכה טובה לגב התחתון, משענות ידיים ובסיס מסתובב. שקול להניח כרית או מגבת מגולגלת בחלק הקטן של הגב כדי לשמור על העקומה הרגילה שלו. שמור על הברכיים והירכיים שלך ברמה.
 • השתמש במכניקת גוף טובה. אם אתה עומד לפרקי זמן ארוכים, הנח רגל אחת על שרפרף או קופסה קטנה מדי פעם. כאשר אתה מרים משהו כבד, תן לגפיים התחתונות שלך לעשות את העבודה. זז ישר למעלה ולמטה. שמור על גב ישר והתכופף רק בברכיים. החזק את המטען קרוב לגופך. הימנע מהרמה ופיתול בו זמנית. מצא שותף להרמה אם החפץ כבד או מביך.

אִבחוּן

במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא שלך עשוי לבדוק את כוח השרירים והרפלקסים שלך. לדוגמה, ייתכן שתתבקש ללכת על בהונות הרגליים או על העקבים, להתרומם מתנוחת כפיפה ובשכיבה על הגב, להרים את הרגליים בזו אחר זו. כאב הנובע מסיאטיקה בדרך כלל יחמיר במהלך פעילויות אלו.

בדיקות הדמיה

לאנשים רבים יש פריצות דיסק או דורבנות עצם שיופיעו בצילומי רנטגן ובדיקות הדמיה אחרות, אך אין להם תסמינים. אז רופאים בדרך כלל לא מזמינים את הבדיקות האלה אלא אם הכאב שלך חמור, או שהוא לא משתפר תוך מספר שבועות.

 1. צילום רנטגן. צילום רנטגן של עמוד השדרה שלך עשוי לחשוף גידול יתר של עצם (דורבן עצם) שעלול ללחוץ על עצב.
 2. MRI. הליך זה משתמש במגנט רב עוצמה ובגלי רדיו כדי לייצר תמונות חתך של הגב שלך. בדיקת MRI מייצרת תמונות מפורטות של עצמות ורקמות רכות כגון פריצות דיסק. במהלך הבדיקה שוכבים על שולחן שנע לתוך מכשיר ה-MRI.
 3. סריקת סי טי. כאשר נעשה שימוש ב-CT כדי לדמיין את עמוד השדרה, ייתכן שיהיה לך צבע ניגוד מוזרק לתעלת עמוד השדרה שלך לפני צילום צילומי הרנטגן – הליך הנקרא מיאלוגרמה CT. לאחר מכן הצבע מסתובב סביב חוט השדרה ועצבי עמוד השדרה, הנראים לבנים בסריקה.
 4. אלקטרומיוגרפיה (EMG). בדיקה זו מודדת את הדחפים החשמליים המופקים על ידי העצבים ואת התגובות של השרירים שלך. בדיקה זו יכולה לאשר דחיסת עצב הנגרמת על ידי פריצת דיסקים או היצרות של תעלת עמוד השדרה שלך (היצרות עמוד השדרה).

טיפול

אם הכאב שלך לא משתפר עם אמצעי טיפול עצמי, הרופא שלך עשוי להציע כמה מהטיפולים הבאים.

תרופות

סוגי התרופות שניתן לרשום עבור כאב סיאטיקה כוללים:

 • נוגדי דלקת
 • מרפי שרירים
 • סמים
 • תרופות נוגדות דיכאון טריציקליות
 • תרופות נגד התקפים

פיזיותרפיה

ברגע שהכאב החריף שלך משתפר, הרופא או הפיזיותרפיסט שלך יכולים לתכנן תוכנית שיקום שתעזור לך למנוע פציעות עתידיות. זה כולל בדרך כלל תרגילים לתיקון היציבה שלך, חיזוק השרירים התומכים בגב שלך ושיפור הגמישות שלך.

זריקות סטרואידים

במקרים מסוימים, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​​​על הזרקת תרופה קורטיקוסטרואידית לאזור סביב שורש העצב המעורב. קורטיקוסטרואידים עוזרים להפחית כאב על ידי דיכוי דלקת סביב העצב המגורה. ההשפעות חולפות בדרך כלל תוך מספר חודשים. מספר זריקות הסטרואידים שאתה יכול לקבל מוגבל מכיוון שהסיכון לתופעות לוואי חמורות עולה כאשר ההזרקות מתרחשות בתדירות גבוהה מדי.

כִּירוּרגִיָה

אפשרות זו שמורה בדרך כלל כאשר העצב הדחוס גורם לחולשה משמעותית, אובדן שליטה במעי או בשלפוחית ​​השתן, או כאשר יש לך כאב שמחמיר בהדרגה או אינו משתפר עם טיפולים אחרים. מנתחים יכולים להסיר את דורבן העצם או את החלק של פריצת הדיסק הלוחץ על העצב הצבוט.

מה עברנו בכתבה זו
מאמרים נוספים